Будівля Центру соціально-психологічної реабілітації у м. Коростені

Права працівників під час карантину

   З 12 березня на всій території України введено карантин. У цей період, відповідно до закону “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (Covid-19)”, роботодавець може доручити працівникові, у тому числі державному службовцю, службовцю органу місцевого самоврядування, виконувати протягом певного періоду роботу, визначену трудовим договором, вдома, а також надавати працівнику, у тому числі державному службовцю, службовцю органу місцевого самоврядування, за його згодою відпустку.

  Роботодавець може доручити працівнику виконання роботи вдома – без виходу на підприємство. Така можливість передбачена ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (Covid-19)”. В межах повноважень керівника введення позмінного графіку і зміна режиму роботи підприємств, установ, організацій, зокрема, щодо прийому та обслуговування фізичних та юридичних осіб. Інформація про такі зміни повинна доводитися до відома населення з використанням веб-сайтів та інших комунікаційних засобів.

  Також, на весь період карантину працівники мають право оформити відпустку –оплачувану, або ж «за свій рахунок». Термін перебування у відпустці без збереження заробітної плати на період карантину не включається у загальний термін відповідно до змін до ст.84 КЗпП та ст.26 закону “Про відпустки”.

  А от за незаконне звільнення працівника, відповідно до ст.172 ККУ, керівників чекає штраф від 34 000 до 51 000 гривень, або позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3-х років, або ж виправні роботи на строк до 2-х років.

  Працівники, яких незаконно звільнили, можуть зателефонувати за номером «102», або звернутися до поліції із заявою відповідно ст. 172 ККУ(Кримінальний Кодекс  України) – це грубе порушення законодавства про працю, що полягає у незаконному звільненні працівника. Під час прийому особи на роботу, з нею укладається трудовий договір, в якому прописуються певні умови праці, і роботодавець не може їх погіршувати під приводом карантину. Вони є обов’язковими, як для працівника, так і роботодавця. Тому останні не можуть нехтувати правами працівників під час запровадження карантину.

 

Юрисконсульт                      Заїка Дмитро