Будівля Центру соціально-психологічної реабілітації у м. Коростені

 

Міжнародне співробітництво  в рамках програм та проектів

    Починаючи з 2000 року Коростенський Центр СПР населення та його інформування з питань подолання наслідків Чорнобильської катастрофи та громадське об’єднання «Центр розвитку громади» беруть участь у міжнародних програмах та проектах.
    Центри приймали участь в Міжнародній науково-практичній конференції з питань соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи,  у «Розробці сучасних довідково-ілюстративних матеріалів для населення щодо безпеки проживання на територіях, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» за участю МАГАТЕ.
    У 2006 – 2007 р.р. відбулись поїздки в Польщу в м. Штецен Західно-Поморського воєводства з метою вивчення передового міжнародного досвіду в соціальному та економічному розвитку гміни та підписання договору в 2010 році про співпрацю між містами Полісе- Західно-Поморського воєводства, Польща  та м. Коростень.
    У квітні 2008 року відбулася зустріч з міжнародними делегаціями журналістів із Японії, Німеччини, Польщі, Норвегії, присвячена річниці Чорнобильської катастрофи.
    Коростенський ЦСПР та  громадське об’єднання «Центр розвитку громади» постійно беруть участь в реалізації спільних планів та програм ЧПВР ПРООН, ЮНІСЕФ, ВОЗ.
    Серед партнерів Центру -  громадська організація США «FOCCUS»
    З 2005 по 2010 рр.. відбулись учбові поїздки в США, по програмі «Open World» по вивченню роботи громадських організацій США та ЗМІ.
    З січня  2009 року Центр працює  по напрямку сприяння  оздоровлення дітей у Великобританії з англійською благодійною організацією і громадською організацією «Центр Розвитку Громади».
Співпраця  з даною організацією відбувається по п’яти напрямках:
- оздоровлення дітей м. Коростеня та Коростенського району; на даний час понад  1000 дітей.
- підтримка соціально незахищених сімей та благодійна допомога дитячим будинкам;
- спільний проект між пожежними частинами м. Коростеня та м. Ашфорда.(2 потужні машини та 60 вогнезахисних костюмів).
- міжнародний освітній проект: інтернет-спілкування  між школярами та  підлітками м. Коростеня та м. Ашфорда з Великобританії.
- екологічний проект по очищенню питної води у приватному секторі - продовжується співпраця з Спеціалізованим інститутом з питань раціонального використання води та управління навколишнім середовищем.
    Функціонують гуртки по вивченню англійської мови для  населення різних вікових категорій. Клуб юних перекладачів, створений з метою вивчення історії рідного краю та проведення екскурсій по місту для іноземних гостей. Діти учасників АТО відвідують гуртки англійської мови, які працюють для різновікових категорій населення.
    Двомовна  газета Коростень –News  висвітлює події, які відбуваються в Центрі в цілому, діяльність та роботу спеціалістів зокрема. Випуск газети відбувається-1р. в місяць.
    Участь  у Міжнародній конференції в жовтні 2012р. в Берліні - початок співпраці з Міжнародним освітнім центром - Німеччина.


    На початку 2013 р. Центр СПР та ГО «Центр розвитку громади» стали членами Європейської  Чорнобильської Мережі, яка створена за сприяння Міжнародного освітнього центру м. Дортмунд -Німеччина.
    У лютому 2013 р. в м. Коростені   проходила інтерактивна пересувна виставка «Люди–Місця–Солідарність–Майбутнє» за сприяння Дортмундського  Міжнародного  освітнього центру. Центр СПР населення  виступав як модератор та представник ініціативної групи для проведення виставки.
    Участь у Європейському Чорнобильському Тижні – Тижні пам’яті 2012, 2013, 2014,2016 – в загальноєвропейських заходах, які проходять  в 10 країнах Європи у квітні кожного року, щоб відновити ті трагічні події  26 квітня 1986 року з метою вшанування учасників Чорнобильської  катастрофи. Суть даної акції –діалог між очевидцями подій  і школярами, молоддю та громадськістю міст Європи. Відвідано ряд шкільних закладів, молодіжних центрів, громадські організації, державні установи, британський парламент, мерії міст Лондон, Бристоль. Ашфорд, Рай, Бірмінгем, Ноттінгем.
   
    З 2011 року Центр СПР відвідало 15 делегацій з Японії –(урядові, парламенту, Кабінету міністрів, міністерств Японії, неурядові громадські організації, ЗМІ, представники різних міст Японії та ін). Метою візитів японців є вивчення та оцінка досвіду нашого міста в цілому, а також досвід нашого Центру по мінімізації соціально-психологічних наслідків аварії на територіях, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Спеціалісти Центру надають інформаційну допомогу і виступають  в  якості експертів з питань мінімізації соціально-психологічних наслідків радіаційної небезпеки та виступають ініціаторами та виконавцями різних соціальних проектів.
 Гості з Японії високо оцінили досвід роботи Центру і  особливо відзначили пріоритетний напрямок інформування населення, та запровадження його на території, що постраждала від аварії на Фукусімі. Інформація про Центр соціально-психологічної реабілітації населення та його інформування з питань подолання наслідків на ЧАЕС публікуються у японських виданнях, про що свідчать неодноразові візити  журналістів та телекомпаній Японії. NHK- японська компанія громадського телерадіомовлення здійснює   трансляцію через супутники 22 мовами.
 Візит телекомпанії NHK в  Центр СПР мав на меті подати розгорнуту інформацію щодо специфіки та напрямків роботи нашого закладу та з метою створення подібного закладу в Японії.

    Представники Центрів СПР населення 18-19 жовтня 2013 року приймали участь в ювілейній зустрічі (20 років)  засновників програм: МНС України, ЮНЕСКО – Чорнобиль та Чорнобильської Програми ООН – у міжнародному семінарі «Соціальна мобілізація як  механізм  підвищення якості життя місцевих громад» за сприяння швейцарсько-українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні -DESPRO»
Завдяки співпраці та членству в Європейській Чорнобильській мережі розпочалася співпраця з Товариством врегулювання надзвичайних ситуацій Великобританії. Представники Центрів  приймали участь в Міжнародній конференції  даного Товариства  в м. Бірмінгемі у вересні  2014 року, де ділилися досвідом роботи  з питань подолання наслідків Чорнобильської катастрофи, передавали досвід роботи  Центрів та результати співпраці в рамках міжнародних програм та проектів.
   
    Важливим для нашого Центру та громади Коростеня є укладення договору з благодійною організацією «Chernobyl Children Rye» у жовтні 2014р., де відкриваються нові можливості для багаторічної  партнерської  співпраці.
    Наприкінці жовтня 2014 року представники Центрів  приймали участь в Міжнародній партнерській конференції в рамках Європейської  Чорнобильської Мережі за сприяння Міжнародного освітнього Центру, Дортмунд, що на цей раз відбувалася в м. Крижова, Польща.    Мета конференції-обмін досвідом та ініціативами стосовно питань радіаційної безпеки, охорони навколишнього середовища, альтернативні способи вироблення енергоносіїв, про сталу енергетичну політику, атомні електростанції в Європі, Японії та Казахстані.
    Розглядалися перспективи Європейської Чорнобильської Мережі, план дій та спільних акцій  в рамках Європейських тижнів пам’яті на 2015 -2016 роки.На даний час ЦСПР населення та ГО «Центр розвитку громади»  є членами  Міжнародної Чорнобильської Мережі, завдяки членству організацій Японії.
Істотну допомогу в подоланні соціальної  інертності  та сприяння стабільному розвитку місцевих співтовариств надає Центр соціально-психологічної реабілітації населення, використовуючи різні форми та методи роботи у тісній співпраці з місцевою владою, громадською організацією «Центр розвитку громади» та міжнародними організаціями.
    Впродовж багатьох років після Чорнобильської трагедії є потреба здійснювати  перехід від мінімізації наслідків катастрофи до максимізації життєвих шансів для постраждалого населення, тобто ліквідація наслідків це не є мета, а процес. А метою повинна бути саме максимізація життєвих шансів для постраждалого населення. Саме на досягнення такої мети в продовж 16 років направлені зусилля Коростенських Центрів.
   
    За останні роки діяльність Центру значно розширилась. Дещо змістилися акценти в роботі. Центр займається не тільки реабілітацією постраждалого населення, а й намагається бути Центром соціального оптимізму, підтримує місцеві ініціативи по розвитку регіону, направляє свою діяльність на соціально-економічне відродження постраждалих територій.
    З 2015 року ЦСПР знаходиться в підпорядкуванні Державної служби України в справах ветеранів війни та учасників АТО.

    Розвивається міжнародний проект: «Підтримка  соціально-незахищених сімей» за сприяння британської благодійної організації.
    З 10.09.2015 р. по 15.09.2015року з дружнім візитом прибули представники британської благодійної організації у м. Коростень, де вони  мали можливість приймати участь в Міжнародному фестивалі, а також з робочим візитом відвідали наш заклад. Під час перебування представників британської благодійної організації у м. Коростені ми відвідали 4 сім’ї учасників АТО разом з головою ГО «Коростенський центр допомоги учасникам АТО». Було надано гуманітарну допомогу для вдови померлого бійця АТО в с. Іванопіль, відвідано багатодітну родину учасника АТО в с. Поліське Коростенського району, учасника АТО, який брав участь в бойових діях впродовж 1 року та 2-х місяців, батька дитини-інваліда в м. Коростені та вдову й матір 3-х дітей в с. Остапи Лугинського району. Дані сім’ї є учасниками проекту «Підтримка сімей учасників АТО», а британська організація надаватиме їм фінансову допомогу впродовж року.
    У жовтні придбано спальний гарнітур (двох-поверхове ліжко) для дітей дошкільного віку для багатодітної сім’ї учасника АТО з с. Поліське Коростенського району- спонсори: британська благодійна організація «Chernobyl Children’s Lifeline».
    Для вдови померлого бійця АТО з с. Іванопіль оплачено навчання в школі ДОСААФ для отримання прав на водіння автомобіля.
    Також було передано гуманітарну допомогу з Великобританії (одяг для дітей) сім’ям учасників АТО в 30-у окрему механізовану бригаду, м. Новоград-Волинський.
    Завдяки співпраці  з  британськими благодійними організаціями «Chernobyl Children’s Lifeline»- та  «ITAP»  в рамках проекту «Дружня рука допомоги міжнародної спільноти» ми зібрали медичні препарати першої необхідності. Попередньо був надісланий лист-прохання допомогти медикаментами до голів філій британської організації «Chernobyl Children’s Lifeline»- та « ITAP».  Зібрано медикаменти: знеболюючі препарати, парацетамол, бинти різних розмірів, ватно-марлеві пов’язки, клейкі хірургічні пластирі, антисептичний крем, кровоспинні препарати, тампони, гелеві пов’язки, тепло-термічні накидки, вітаміни для підтримки імунітету, кісткової та мускульної систем. Всі ці препарати класифіковано та укомплектовано в ящики.
    29 жовтня дані медикаменти передано у 199 Навчальний Центр високо-мобільних десантних військ та складено акт приймання –передачі продукції за кількістю.
    «Герої живуть поруч» - під таким гаслом у жовтні відбулася зустріч  у нашому закладі, де були запрошені учасники АТО та їх сім’ї Дана зустріч була  приурочена Дню захисника України.

    05 листопада 2015 прибула делегація з Японії у складі 4-х наукових співробітників з всесвітньо відомих вищих навчальних закладів Хіросіми, Нагоя та Фукусіми з метою   вивчення  досвіду нашого Центру по мінімізації соціально-психологічних наслідків аварії на території, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, поширення даного досвіду та створення подібних центрів в префектурі Фукусіми. Було взято  інтерв’ю у відвідувачів Центру: громадян, які проживають в радіаційній зоні, де основними питаннями було: чи зверталися вони за допомогою до нашого закладу, як часто і чи це допомогло їм у вирішенні  проблем.
    ЦСПР населення постійно презентує свою роботу японським гостям про основні напрямки діяльності закладу: проведення соціологічних досліджень, моніторинг найбільш актуальних проблем населення, доступність інформування населення щодо безпечного проживання на радіаційно забрудненій території, психологічні проблеми та їх наслідки, психологічне консультування та зниження радіофобії у постраждалого населення, робота з дітьми та молоддю.
    По завершенню візиту отримано лист-подяку за отриману інформацію та досвід роботи закладу, який буде використаний  науковцями  з Японії.
    Інформація про всі події була опублікована у місцевих та обласних ЗМІ, а також на сайті установи.
    Підготовлено інформацію про вшанування Дня ліквідатора 14грудня та розміщено в соціальні мережі на сайт наших партнерів- Міжнародної Чорнобильської мережі.
    У рамках програми «Світ без війни» надається інформація в соціальні мережі.

    Постійно триває співпраця по міжнародному проекту: «Підтримка сімей учасників АТО, Великобританія», відбувається обмін інформацією між спонсорами та учасниками даного проекту. Вкінці року 2  соціально-незахищені сім’ї  отримали додаткові кошти  в переддень Нового року від спонсорів британської благодійної організації, одна із сімей яких-сім’я учасника АТО з с. Поліське Коростенського району. Вдова учасника АТО  с. Іванопіль завершила навчання в школі ДОСААФ та здала екзамен. Соціальний супровід учасників сімей АТО в рамках даного проекту продовжується і надалі.
    Участь у тренінгу за сприяння уряду Канади, ОБСЄ та Міністерства соціальної політики: «Національний механізм взаємодії суб’єктів протидії торгівлі людьми на регіональному рівні»
Було підготовлено інформаційний матеріал для двох стендів: «Діяльність ЦСПР населення» та «Інформація для населення», де висвітлюються напрямки діяльності  нашого закладу та досвід роботи кожного спеціаліста з надання послуг різним категоріям населення, а також корисна та актуальна  інформація для відвідувачів Центру.

Відео-звернення дітей м. Коростеня до міжнародної спільноти.
    У квітні 2016 року у Центрі соціально-психологічної реабілітації населення та його інформування з питань подолання наслідків Чорнобильської катастрофи м. Коростеня діти та підлітки  одного з найбільш радіаційно-забруднених міст України внаслідок аварії на ЧАЕС звернулися до міжнародної спільноти, щоб ще раз привернути увагу лідерів країн та  громадськості світу на нагальні проблеми сучасності та спільними зусиллями подолати всі проблеми, які існують на нашій планеті.
    Окрім екологічних проблем ми страждаємо від війни. Ми звертаємося до всіх розсудливих людей та урядів- війни, великі і малі потрібно припинити, так як це загрожує життю людей на Землі.
    Хоча ми всі різні, але ми –людство-одна сім’я. Ми всі живемо в одному домі- планеті Земля. І нам необхідно усвідомити, що нам потрібно жити в мирі, а не ворогувати.
    Ми шлемо нашим керівникам потужний заклик, щоб зберегти нашу планету.
    Ми вимагаємо термінових екологічних, соціальних, економічних і політичних рішень проблем, які впливають на мільярди людей, якщо ми хочемо вижити і жити на нашій планеті!»

    Наприкінці зустрічі всі присутні підписали петицію.

Європейський Чорнобильський тиждень -2016, Великобританія.
    Чорнобильська трагедія 26 квітня 1986 року сколихнула не тільки Україну, вона зачепила своїм чорним крилом весь світ. І сьогодні, вже 30 років потому ніхто не залишається байдужим до тих трагічних подій. У багатьох європейських країнах з 22 квітня по 30 квітня 2016 року проводилися зустрічі зі свідками тих жахливих днів, очевидцями сташного лиха, яке заподіяв мирний атом через недбалість чи некомпетентність людського фактору.
    У квітні 2016 року  у Великобританії завдяки співпраці Центру соціально-психологічної реабілітації населення та його інформування з питань подолання наслідків Чорнобильської катастрофи м. Коростеня з Міжнародним освітнім Центром, м.Дортмунд (Німеччина) та з британською благодійною організацією «Chernobyl Children’s Lifeline» відбувалося багато зустрічей ліквідатора Чорнобильської катастрофи, директора Центру, Сергія Вигівського з місцевими органами влади, представниками неурядових організацій, громадськістю Ноттінгема, Лінкольна, Шеффілда та багатьох інших міст Великобританії. Проведено понад 10 презентацій для представників громадськості, студентів,  інтерв’ю на BBC, зустрічі з науковцями, провідними фахівцями  Спеціалізованого університету з питань дослідження водних ресурсів та управління навколишнім середовищем м.Лофборо, з яким співпрацює наш заклад та  завдяки якому розвивається екологічний проект у м. Коростені. Відбулася зустріч з професорським складом Глобального універиситету м.Ноттінгема з питань охорони навколишнього середовища внаслідок радіаційного забруднення та багато ін. зустрічей.
    Ключовою подією був виступ ліквідатора Чорнобильської катастрофи у Римо-католицькому соборі  у м. Ноттінгемі, де були запрошені представник королеви Великобританії, шериф та мер м. Ноттінгема, представники громадськості та  української діаспори різних округів  Великобританії.
    Користуючись нагодою, було нагороджено  наших партнерів з Великобританії.   Сертифікат та медаль «Гордість міста-2015» м. Коростеня  знайшли свого адресата -британську благодійну організацію «Chernobyl Children’s Lifeline», яка була вручена за дорученням міського голови Володимира Москаленка виконавчому директрому цієї організації Денису Виставкіну за можливість оздоровлення наших дітей у Великобританії, за співпрацю та розвиток різних проектів. Також Сергій Вигівський привіз почесну відзнаку від громади м. Коростеня «Чорбильський хрест» з нагоди 30-річчя Чорнобильської катастрофи Крістоферу Бруму за його особистий вклад з сприянні оздоровленню дітей  та розвиток екологічного проекту у нашому місті.
    Перебуваючи у Великобританії, ми дізналися про надзвичайно важливу подію, що  директора Центру Сергія Вигівського, ліквідатора Чорнобильської катастрофи згідно Указу Президента України  нагороджено державною нагородою, орденом за заслуги ІІІ ступеня. Приємно, що робота та досвід ціниться, а ,отже, зусилля  на благо своєї громади та України не марні.
    Одним із болючих питань, яке обговорювалось в ході зустрічей було питання ситуації на Сході нашої країни. Директор Центру попередньо  домовився з виконавчим директором британської благодійної організації «Chernobyl Children’s Lifeline»  про зустріч з представниками Державної служби України в справах ветеранів війни та  учасників АТО  в особі О.В.Савчука  у Посольстві України в Лондоні  для обговорення питань подальшого оздоровлення дітей,  а також про певну допомогу й тим, хто приймає участь в АТО та розвиток інших проектів.
    Спасибі всім, хто нам простягає дружню руку допомоги у такий нелегкий для нас час. Є сподівання, що ми зможемо подолати труднощі всі разом спільними зусиллями.
 

Координатор міжнародних програм та проектів ЦСПР населення, м. Коростень     Віра Гис